کد خبر : 390
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۶

مدیرکل ‌منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی خبر داد؛

نهال کاری و بوته کاری در بیش از ۲هزار هکتار از مناطق اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه

نهال کاری و بوته کاری در بیش از ۲هزار هکتار از مناطق اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه
در سطح بیش از ۲هزار هکتار از مناطق اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه نهال کاری و بوته کاری شد.

نهال کاری و بوته کاری در بیش از ۲هزار هکتار از مناطق اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه

شيداخبر – فاطمه حاجي زاده:

باهدف تثبیت کانونهای گرد و غبار در سطح بیش از ۲هزار هکتار از مناطق اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه نهال کاری و بوته کاری شد.

مهندس میرصمد سید موسوی مدیرکل ‌منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با بیان اینکه در سه شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در شهرستانهای ارومیه، سلماس و میاندوآب شاهد گردو غبارهای نمکی بودیم، افزود: تا سال 95 شاهد گرد و غبارهای شدید نمکی در این سه شهرستان به خصوص روستاهای اطراف دریاچه ارومیه بودیم که با اجرای طرح های احیا در طول 5 سال اخیر کانون های ریزگرد در این سه شهرستان تثبیت شده است.

وی ادامه داد: با هدف تثبیت کانونهای گرد و غبار در سطح ۲ هزار و ۶۹ هکتار از مناطق اطراف شهرستانهای ارومیه، سلماس و میاندوآب نهال کاری و بوته کارز شد‌

سید موسوی افزود: اجرای 163 کیلومتر بادشکن غیرزنده، بذرکاری در سطح دو هزار و 600 هکتار و اجرای 244 هزار هکتار قرق به همراه ساماندهی 487 هزار هکتار چرای دام از دیگر اقدامات با هدف احیای دریاچه ارومیه توسط این اداره کل است.

وی با اشاره به فعالیت 9 سایت سنجش فرسایش خاکی و بادی در استان به خصوص حوضه دریاچه ارومیه اضافه کرد : در سال 96 تلفات تجمعی خاک در منطقه جبل در اطراف دریاچه ارومیه 39 تن در هکتار بود که این میزان با اجرای طرح های احیا به 3 تن در هکتار کاهش یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان غربی با اشاره به 27 حوضه آبخیرداری در 4 محدوده دریاچه ارومیه، رودخانه های ارس، زاب و سفید رود در استان خاطر نشان کرد: تاکنون یک میلیون و 252 هزار هکتار عملیات آبخیزداری مطالعه شده است که از این میزان 534 هزار هکتار اجرا، 299 هزار هکتار در دست اجرا و 419 هزار هکتار هنوز نشده است.

موسوی همچنین از اجرای 31 هزار و 863 هکتار عملیات مکانیکی و یکهزار و 250 هکتار عملیات بیولوژیکی با اعتباری بالغ بر 100 میلیارد تومان در استان در زمینه طرح های آبخیزداری خبر داد.

* خبرنگار: فاطمه حاجي زاده

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.